Co to jest pożyczka hipoteczna?
Pożyczki hipoteczne to produkty finansowe zbliżone do pożyczek gotówkowych lub kredytów gotówkowych. Różnicą jest jednak fakt, że są to pożyczki hipoteczne pod zastaw mieszkania lub innej nieruchomości. Z tego powodu można uzyskać wyższe kwoty i to na atrakcyjnych warunkach. Pożyczki hipoteczne udzielane są przez banki lub firmy pożyczkowe. Przeważnie maksymalna kwota, o jaką można wnioskować, wynosi ok. 80% wartości nieruchomości, chociaż zdarzają się nawet pożyczki na 100% wartości, jednak to rzadkość.
Pożyczki hipoteczne pod zastaw mieszkania lub innej nieruchomości mogą być długoterminowe. Czas spłaty wynosi nawet kilkadziesiąt lat, podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Dla wielu osób jest to alternatywa dla kredytów konsumpcyjnych.
Z takich produktów finansowych skorzystać mogą nie tylko klienci indywidualni. Dostępna jest także pożyczka hipoteczna dla firm. Dla wielu przedsiębiorstw jest to alternatywa trudniej dostępnego kredytu hipotecznego, który wymaga wielu formalności. Większość banków, udzielając takich pożyczek hipotecznych dla firm, nie potrzebuje nawet zaświadczeń z ZUS i US. Nie trzeba też przedstawiać faktur czy prognoz finansowych. W przypadku przedsiębiorstw również można liczyć na wieloletnią spłatę podjętego zobowiązania. W niektórych przypadkach właściciele firm mogą nawet sami wybrać dzień spłaty raty, wówczas może być ona pobierana z konta automatycznie. Pożyczka z zabezpieczeniem hipotecznym dla firm może wynosić nawet ponad 1 000 000 zł w zależności od warunków banku.
Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny
Pożyczka hipoteczna to nie jest produkt finansowy tożsamy z kredytem hipotecznym. Głównym jej zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, co do której wnioskodawca ma prawo własności. Warunkiem jest, by nie była ona z żaden sposób obciążona innymi zobowiązaniami. Pożyczka hipoteczna nie jest produktem celowym. Pozyskane w ten sposób środki mogą być przeznaczone na dowolny cel. Może to być zakup mieszkania, remont, kupno samochodu, wyjazd na wakacje itd. W przypadku kredytu hipotecznego cel musi zostać jasno określony. Ma to być zakup lub remont nieruchomości, co należy udokumentować. Zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu hipotecznego, jeśli osoba, która zdecydowała się na jeden z tych produktów, staje się niewypłacalna, wówczas podjęta zostaje decyzja o przejęciu prawa własności i sprzedaży nieruchomości, by spłacić należne zobowiązania. Warto dodać, że w przypadku pożyczki hipotecznej nie jest wymagany wkład własny, co ma miejsce w kredycie hipotecznym.
Gotówkowy kredyt a pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna dla wielu osób staje się alternatywą dla kredytu gotówkowego. Co różni oba te produkty finansowe? Kredyt gotówkowy przeznaczyć można na dowolny cel. Maksymalny okres spłaty takiego zobowiązania wynosi przeważnie 120 miesięcy. Kwota, o jaką można wnioskować, najczęściej nie przekracza 150 000 – 200 000 zł. Oprocentowanie kredytu gotówkowego to około 10%, nie są wymagane żadne zabezpieczenia. Dla porównania pożyczka hipoteczna również przeznaczona jest na dowolny cel, dłuższy jest jednak okres spłaty, wynieść może nawet 300 miesięcy. Wyższa może być też kwota pożyczki, zależy ona od wartości nieruchomości. Na korzyść wypada niższe oprocentowanie pożyczki hipotecznej, które przeważnie wynosi ok. 5%. Wymagane jest jednak zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.
Warunki pożyczki hipotecznej
Pożyczka hipoteczna na dowolny cel wymaga spełnienia szeregu różnego rodzaju warunków. Przede wszystkim należy przedstawić źródło oraz wysokość dochodów, bywa, że wymagany jest wyciąg z konta rachunkowego, szczególnie jeśli zaciągana pożyczka jest na wysoką kwotę. Udokumentowana musi zostać również wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej. Konieczna będzie wycena mieszkania bądź domu, opłacenia ubezpieczenia pomostowego oraz dokonanie wpisu do księgi wieczystej związanego z obciążeniem nieruchomości.
Skrupulatna weryfikacja pożyczkobiorcy dotyczy przede wszystkim banków. Mniejsze wymagania co do warunków otrzymania pożyczki pod zastaw nieruchomości mają parabanki. W niektórych firmach pożyczkowych wymagane jest jedynie oświadczenie o dochodach i dowód osobisty. Najczęściej nie jest też sprawdzana baza BIK. Z takich pożyczek hipotecznych pozabankowych przeważnie korzystają osoby, które mają negatywną historię kredytową i nie mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie zobowiązania w banku. Pożyczki hipoteczne bez zdolności kredytowej to czasem jedyna możliwość dla kredytobiorców, którzy kiedyś mieli problemy ze spłatą zobowiązań.
Oprocentowanie pożyczki hipotecznej
Pożyczka hipoteczna oprocentowanie ma na korzystnym poziomie w porównaniu do innych produktów finansowych. Duża w tym zasługa zabezpieczenia w postaci hipoteki. Pożyczka pod zastaw ma przeważnie niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe czy kredyty samochodowe. Dotyczy to jednak zobowiązań zaciąganych w banku, pożyczki hipoteczne pozabankowe mogą mieć wyższe oprocentowanie. Głównie jest to spowodowane większym ryzykiem w przypadku pożyczek hipotecznych bez BIK.
W jakim banku są najlepsze pożyczki hipoteczne?
Poszukując najlepszych pożyczek hipotecznych, warto sięgnąć po narzędzia dostępne w Internecie. Mowa o kalkulatorze pożyczki hipotecznej. Dzięki niemu można porównać wiele ofert banków i firm pożyczkowych. Kalkulator pożyczki hipotecznej wymaga wpisania wartości nieruchomości, kwoty pożyczki, okresu spłaty, rodzaju nieruchomości oraz rodzaju rat. Po chwili przedstawione zostaną zobowiązania dopasowane do naszych potrzeb. Warto korzystać nie tylko z kalkulatorów pożyczek hipotecznych, ale przeglądać też zestawienia takich produktów. Rankingi pożyczek hipotecznych przedstawiają przeważnie aktualne oferty banków i parabanków, warto sprawdzić, jakie mają oprocentowanie i inne warunki umowy. W takich narzędziach ukazują się zazwyczaj oferty znanych instytucji finansowych, mogą to być pożyczki hipoteczne ING, mBank czy PKO.