Ostatnio bardzo popularnym produktem oszczędnościowym stała się lokata na nowe środki. O takim produkcie słyszymy praktycznie, w co drugiej reklamie banku. Jednak co oznaczają „nowe środki”? Wyjaśniamy definicję i zdradzamy szczegóły popularnych lokat na nowe środki.
Czym są nowe środki?
Żeby zrozumieć, czym są lokaty na nowe środki, należy najpierw dowiedzieć się, co w ogóle oznaczają nowe środki w banku. Definicja nowych środków nie jest do końca spójna, jednak zazwyczaj oznacza fundusze, które przekroczyły pułap odnotowany przez bank w uwzględnionym terminie. Terminem tym może być konkretna data wyznaczona przez bank, dzień startu danej promocji lub po prostu ostatni dzień miesiąca. Ponadto ten dzień powinien być zapisany w regulaminie promocji, gdzie zazwyczaj nazywany jest dniem badania zaangażowania, dniem badania sald, dniem progowym lub porównawczym.
Dla przykładu, jeśli w dniu badania stanu środków na lokatach posiadaliśmy 10 tysięcy złotych, następnie wypłaciliśmy 5 tysięcy i po jakimś czasie wpłacili 20 tysięcy, to nowymi środkami będzie dla nas suma 15 tysięcy złotych, ponieważ będzie to nadwyżka ponad saldo zapisane w dniu tego badania.
Lokaty na nowe środki – jak wybierać?
Jak widać, definicja nowych środków nie jest prosta, na dodatek wiele banków definiuje nowe środki zupełnie inaczej. Niektórzy przy wyliczaniu tej kwoty odnoszą się do konkretnej daty określonej w regulaminie promocji, inni do ostatniego dnia miesiąca, a jeszcze inni za nowe środki uznają kwotę będącą równowartością średniej miesięcznej wartości zgromadzonych przez klienta pieniędzy. Dlatego, żeby nie wpaść w pułapkę bankowych definicji, przed wybraniem konkretnej oferty powinniśmy dokładnie sprawdzić, co dany bank rozumie przez termin nowe środki. Informacje na ten temat powinniśmy znaleźć na stronie internetowej danego banku, jednak jeśli nie uda nam się rozszyfrować bankowej definicji, powinniśmy się skontaktować z doradcą klienta. Można także poprosić o pomoc, dzwoniąc na infolinię lub pisząc na Facebooku.
Gdzie po lokatę na nowe środki?
Do banków, które oferują korzystne warunki prowadzenia lokat terminowych dla nowych środków, należy: PKO Bank Polski, Getin Bank, Idea Bank, mBank, Alior Bank, a także Nest Bank. W przypadku tego pierwszego, wpłacając nowe środki na lokatę, można cieszyć się oprocentowaniem 1,8% w skali roku, przy niskiej minimalnej wpłacie (1000 złotych). Co więcej, taką lokatę można otworzyć w dowolnej placówce PKO Banku Polskiego, przez serwis internetowy iPKO lub aplikację mobilną. Z kolei oferta Getin Banku to e-Lokata na nowe środki na 3 miesiące, z oprocentowaniem wynoszącym aż 2,4%. Za nowe środki Getin Bank uważa tutaj nadwyżkę powyżej salda środków złotowych klienta w Getin Noble Banku SA (wg stanu na 06.06.2019 r.). Oferta ta charakteryzuje się także niską minimalną kwotą, która wynosi zaledwie 500 złotych. Taką samą minimalną kwotę lokaty na nowe środki znajdziemy w ofercie Idea Banku.