kobieta zapisuje coś w kalendarzu

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Aby uzyskać kredyt gotówkowy z banku, należy złożyć odpowiednie dokumenty, które pozwolą na zweryfikowanie naszej zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej. Jakie konkretnie?

Jak dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to niewątpliwie jeden z popularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki. Wbrew pozorom jego uzyskanie nie jest takie trudne, a formalności, które należy spełnić nie tak wymagające. Potrzeba dosłownie kilku podstawowych dokumentów, które przedstawia się w banku, a pracownik je weryfikuje, sprawdza naszą historię kredytową, a następnie oblicza wysokość kredytu możliwego do uzyskania. Nie jest to szczególnie trudne i skomplikowane, jak choćby przy kredycie hipotecznym.

Jakie dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego?

W przypadku standardowych kredytów gotówkowych oferowanych przez banki formalności są naprawdę minimalne. Trzeba tak naprawdę przygotować tylko trzy dokumenty, czyli: dowód osobisty, wniosek o kredyt gotówkowy oraz zaświadczenie o dochodach. To podstawa, która umożliwi nam uzyskanie potrzebnych środków.

Dowód osobisty a kredyt gotówkowy

Dowód osobisty to podstawa. Dzięki niemu bank będzie w stanie zweryfikować naszą tożsamość, a razem nimi wiek oraz narodowość. Trzeba pamiętać, że bez tych danych żaden bank nie udzieli nam kredytu. Należy pamiętać, że aby uzyskać pożyczkę, trzeba mieć minimum 18 lat. Jeżeli nie posiadamy dowodu osobistego, można przedstawić inne dokumenty, jak paszport, albo w przypadku obcokrajowców – kartę pobytu.

Wniosek o kredyt gotówkowy

Idąc do banku po kredyt, mamy zamiar ubiegać się o konkretną ofertę, więc niezbędnym dokumentem będzie także wypełniony prawidłowo wniosek. Zawarte są w nim podstawowe informacje o kredycie, który nas interesuje jak nasze dane, a także wysokość kwoty, okres kredytowania. Możemy wydrukować wniosek i zanieść go do placówki finansowej albo wypełnić online i wysłać, a resztę formalności dopełnić bezpośrednio w banku.

Zaświadczenie o dochodach do kredytu gotówkowego

Aby dostać kredyt gotówkowy, konieczne jest ustalenie naszej zdolności kredytowej, a do tego potrzeba zaświadczeni o dochodach. Jest to dokument, w którym zawarte są informacje o naszych miesięcznych zarobkach, ich źródle i formie umowy o pracę. Gdy jesteśmy emerytem lub rencistą, zamiast zaświadczenia o dochodach, należy zanieść dokument potwierdzający posiadanie prawa do pobierania takiego świadczenia. Na podstawie tych informacji bank będzie mógł wyliczyć naszą zdolność kredytową i maksymalną wysokość kredytu, na jaką nas stać.

O czym pamiętać ubiegając się o kredyt gotówkowy?

Wymienione wyżej dokumenty to podstawa, trzeba jednak pamiętać, że bank sprawdza nie tylko naszą zdolność kredytową, ale i naszą wiarygodność jako klientów. Chodzi tutaj przede wszystkim o historię kredytową, to czy mamy jakieś zobowiązania, czy je spłaciliśmy, czy płaciliśmy terminowo i czy nie mamy żadnych zaległych zadłużeń. Sprawdzanie BIK oraz innych baz kredytowych to podstawa przy ocenie konsumenta.