drewniane domki i monety na stole

Jak spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które z reguły zaciąga się na wiele lat. Co więcej, jest to spore obciążenia na comiesięcznym budżecie, nie mówiąc o tym, jak odbija się i na psychice. Niektórzy owszem, przyzwyczajają się do raty, staje się dla nich rutyną. Lepiej jednak jest się problemu pozbyć jak najszybciej. Czy jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego?

Czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Dawniej znacznie trudniej było wcześniej spłacać, a nawet nadpłacać kredyt hipoteczny. Dzisiaj jest to prostsze. Osoby, które zaciągnęły zobowiązanie po 21. lipca 2017 roku, mają znacznie większe możliwości. Ustawa zagwarantowała im możliwość:

  • spłaty (częściowej lub całości) zobowiązania w każdym momencie (oczywiście przed ustalonym terminem);
  • wystąpienia z wnioskiem do banku o przedstawienie informacji o opłatach związanych z szybszą spłatą kredytu;
  • odzyskania pieniędzy za odsetki i inne koszty przypadające na czas o który skrócono umowę.

Warto zaznaczyć, że jeśli wcześniej dokona się spłaty kredytu niż przed upływem 3 lat od jego zaciągnięcia, to bank może pobrać opłatę w wysokości maksymalnie 3% spłaconej kwoty, ale nie więcej niż wysokość odsetek od wcześniej spłaconej kwoty w okresie roku od dnia faktycznej spłaty.

Dlaczego warto wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Niektórzy zastanawiają się, czy faktycznie warto spłacić wcześniej kredyt, czy nie lepiej pieniądze w ramach nagłego zastrzyku gotówki przeznaczyć na coś innego. Prawda jest jednak taka, że spłata, zwłaszcza całkowita, kredytu hipotecznego daje:

  • obniżenie kosztów życia – była wizja przez kilkanaście, ponad 20 lub nawet 30 lat płacić miesięcznie kilkaset lub nawet więcej niż tysiąc złotych raty, a tu nagle zostają w portfelu. Można więc przeznaczać je na inne cele lub odkładać na lokacie czy koncie oszczędnościowym;
  • mieszkanie u siebie – w sytuacji, gdy spłaci się hipotekę, w końcu mieszka się na swoim;
  • poprawa zdolności kredytowej – w momencie, gdy spłaci się kredyt, zdolność wraca na te same tory, a nawet rośnie, bo ma się już nieruchomość na własność. Teraz można pomyśleć o nowym kredycie;
  • komfort psychiczny – nie trzeba martwić się, co by było gdyby… Można dokonywać bardziej śmiałych kroków, jak np. zmiana pracy;
  • oszczędności – spłacając wcześniej kredyt nie ponosi się tak wysokich kosztów, niż gdyby iść zgodnie z harmonogramem.

Jak spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Aby spłacić wcześniej kredyt hipoteczny, należy przesłać do banku wniosek z prośbą o przedstawienie symulacji. Wówczas wiadomo, jaka kwota jest faktycznie do spłaty. Jeśli zajdą jakieś różnice w wyliczeniach własnych a banku, należy wyjaśnić wątpliwości.

Warto dopytać, czy uwzględnione zostało na przykład ubezpieczenie, czy raczej niewykorzystane składki.

Istotne jest to, by przelewając nadpłatę kredytu, dokonać jej na właściwy rachunek. Bywa tak, że jest to inne konto w banku niż dotychczasowe. Warto poprosić bank o potwierdzenie informacji o spłacie kredytu hipotecznego i dopełnieniu wszystkich warunków umowy. Należy również zadbać o to, by w księdze wieczystej wykreślono hipotekę.