Pochopnie zaciągnąłeś kredyt gotówkowy? A może uznałeś, że warunki kredytu samochodowego są gorsze, niż nowe oferty na rynku? Zobacz, czy masz prawo odstąpić od umowy z bankiem oraz jak to zrobić.
- Odstąpienie od umowy kredytu
- Jak odstąpić od umowy kredytowej?
- Czy można zrezygnować z umowy zakupu na raty?
- Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?
Odstąpienie od umowy kredytu
Choć nie każdy doradca w banku informuje o tym klientów, mają oni pełne prawo do tego, aby odstąpić od umowy kredytu o ile zrobią to w określonym czasie, o czym będzie za chwilę mowa.
Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o tych, którzy zbyt pochopnie podjęli decyzję o zaciągnięciu zobowiązania. Dzięki temu mogą z niego zrezygnować, jeśli po ochłonięciu uznają, że jest zbyt wysokie jak na ich możliwości finansowe lub gdy oferta okaże się nie tak atrakcyjna, jak na początku im się wydawało.
I co istotne, prawo to przysługuje każdemu – mówi o tym Ustawa o kredycie konsumenckim. Przy czym należy spełnić jeden warunek: wymagane jest złożenie rezygnacji w formie pisemnej przed upływem 14 dni od daty podpisania umowy. Przy czym wystarczy, że oświadczenie to zostania wysłane w terminie. Należy wiedzieć jeszcze o tym, że nie jest konieczne podawanie powodu, dla którego odstępuje się od kredytu oraz nie ponosi się z tego powodu żadnych dodatkowych kosztów.
Jak odstąpić od umowy kredytowej?
Odstąpienie od umowy kredytowej jest bardzo proste. Należy wypełnić oświadczenie, które następnie składa się osobiście w placówce banku lub wysyła pocztą. Przy czym podczas podpisywania umowy, kredytodawca ma obowiązek dołączyć wzór odstąpienia od umowy. Dzięki temu nie powinieneś mieć wątpliwości co do tego, jak powinien on wyglądać.
Ponadto konieczny jest zwrot całej sumy, jaką otrzymałeś od banku. Należy to zrobić w terminie przekraczającym 30 dni. W niektórych przypadkach bank może żądać zwrotu poniesionych kosztów, jak np. opłat notarialnych.
Czy można zrezygnować z umowy zakupu na raty?
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy zakupiłeś przedmiot na raty, czyli w praktyce zaciągnąłeś na niego kredyt. Sklep w takich wypadkach pośredniczy między bankiem, a Tobą, co ma pewne konsekwencje prawne.
Ustawa o kredycie konsumenckim nadal gwarantuje Ci możliwość odstąpienia od umowy, na takich samych warunkach, jak te omówione powyżej. Jednak może okazać się, że sklep nie będzie chciał przyjąć towaru, ponieważ nie ma takiego obowiązku. Zasady dotyczące zwrotów w każdym sklepie ustalane są indywidualnie. Co wtedy? Jeśli zrezygnujesz z kredytu, swój zakup musisz opłacić gotówką. Dlatego przed podpisaniem umowy warto byłoby się dokładnie zorientować, jak to wygląda w danym przypadku.
Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?
Na koniec warto wiedzieć, że od 22 lipca 2017 roku możliwe jest również odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego. Wcześniej prawo to mieli jedynie klienci, którzy zdecydowali się na kredyt konsumencki. Tak jak i poprzednio, należy to zrobić w przeciągu 14 dni od daty podpisania umowy. Przy czym istotne jest, że wtedy odstępuje się również od wszelkich usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie zobowiązania.