Stały dostęp do dodatkowych pieniędzy, duża gotówka zawsze pod ręką… Brzmi nieźle? Sprawdź, czym jest kredyt odnawialny? Kto powinien z niego skorzystać i jak spłacać limit, by nie wpaść w pułapkę kredytową.
- Kredyt odnawialny – na czym polega?
- Dla kogo kredyt odnawialny?
- Jak działa kredyt odnawialny?
- Jak spłacić kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny – na czym polega?
Czym jest i na czym polega kredyt odnawialny? Najogólniej mówiąc, jest to zobowiązanie finansowe podpięte do naszego konta osobistego. Kredyt odnawialny, inaczej nazywany również rewolwingowym lub limitem odnawialnym, ma na celu powiększenie środków dostępnych na naszym koncie o określoną w umowie kwotę. Pieniądze, które bank pożycza nam w ramach takiego kredytu, możemy przeznaczyć na dowolny cel, ale dostęp do nich mamy dopiero w momencie, gdy wydamy już własne środki. Limit odnawialny to zatem korzystny produkt dla osób, które chcą mieć zawsze dodatkowe pieniądze pod ręką. Ten produkt świetnie sprawdzi się również w przypadku nagłych, niespodziewanych wydatków.
Dla kogo kredyt odnawialny?
Kredyt rewolwingowy kierowany jest zarówno do osób fizycznych, jak i do firm. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zachować płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych wydatków.
Jak uzyskać kredyt odnawialny? Aby otrzymać taki limit, należy podpisać z bankiem odpowiednią umowę oraz przedstawić zaświadczenie o dochodach (kredytu odnawialnego nie dostaniemy bez zdolności kredytowej). A na jaką sumę można zaciągnąć takie zobowiązanie? Zazwyczaj bank pożycza nam kwotę, która jest 6-, 8-krotnością naszych miesięcznych dochodów, a umowa podpisywana jest na rok.
Jak działa kredyt odnawialny?
Jak dokładnie działa limit odnawialny i jak z niego korzystać? Jak już wspomnieliśmy, z kredytu rewolwingowego zaczynamy korzystać dopiero wtedy, gdy wydamy już własne środki, które mieliśmy na koncie. Jest to również moment, w którym bank zaczyna naliczać nam odsetki od zobowiązania. Co ważne, są one naliczane jedynie od środków faktycznie wykorzystanych. Dla przykładu, jeśli mamy podpięty do konta limit odnawialny w wysokości 10 000 złotych, a wydamy z niego 500 złotych, to bank potrąci odsetki jedynie od tych 500 złotych.
Warto również pamiętać, że bank raz do roku pobiera prowizję za odnowienie limitu w wysokości 1-2%, co przy dużych limitach może oznaczać całkiem sporą kwotę do zapłaty. Dlatego nie opłaca się brać dużych kredytów odnawialnych „na wszelki wypadek”.
Jak spłacić kredyt odnawialny?
Jak spłaca się limit odnawialny? W zasadzie każdy wpływ na nasze konto to automatyczna spłata kredytu. Oznacza to, że jeśli wykorzystaliśmy z limitu 400 złotych, a następnie otrzymaliśmy wynagrodzenie w wysokości 2400 złotych, to w pierwszej kolejności pieniądze te zostaną wpłacone na pokrycie kredytu, a na koncie zostanie nam 2000 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że banki nie wymagają od swoich klientów spłaty całego kredytu co miesiąc, co niestety może się okazać pułapką… Gdy spłata kredytu odwleka się w czasie, rosną koszty odsetkowe.