Lokaty to jeden z najpopularniejszych sposobów na oszczędzanie. Głównie ze względu na to, że ryzyko straty jest tutaj znacznie mniejsze niż w przypadku inwestowania w fundusze czy akcje na giełdzie. Jednak większość osób myśląc o lokacie, ma na myśli jedynie lokatę terminową, a na rynku jest przecież jeszcze wiele innych rodzajów tego produktu bankowego.
- Czym jest lokata?
- Lokata terminowa dla każdego
- Lokata rentierska dla biznesmenów
- Lokata overnight, lokata nocna dla przedsiębiorców
- Lokata progresywna – na czym polega?
Czym jest lokata?
Lokata, to umowa z danym bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Lokata ma na celu pozyskanie kapitału dla banku, który później bank może wykorzystywać np. do udzielania kredytów. Można zatem powiedzieć, że lokata bankowa to pożyczka, którą klient udziela bankowi. Oczywiście nie robi tego za darmo, ponieważ każda lokata jest odpowiednio oprocentowana.
Większość osób utożsamia lokatę jedynie z lokatą terminową. Jednak warto pamiętać, że istnieją także inne rodzaje lokat bankowych, m.in. lokata rentierska, nocna czy progresywna. Poniżej opowiemy o każdej z nich.
Lokata terminowa dla każdego
Lokata terminowa to najpopularniejsza lokata na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zawierana między bankiem a klientem na określony z góry czas. Pieniądze można na nią wpłacić tylko w momencie jej zakładania, a gdy upłynie termin, który został określony w umowie lokaty, bank zwraca klientowi powierzoną kwotę, powiększoną o odsetki. Co ważne, nie opłaca się wypłacać takiej lokaty przed terminem, ponieważ zazwyczaj skutkuje to utratą naliczonych odsetek. Warto również widzieć, że lokaty terminowe mogą być odnawialne lub nieodnawialne. A kto powinien pomyśleć o założeniu lokaty terminowej? Każdy, kto posiada większą kwotę, którą chciałby odłożyć na jakiś czas.
Lokata rentierska dla biznesmenów
Lokata rentierska jest lokatą długoterminową, zawieraną zazwyczaj na minimum rok. W tej lokacie odsetki nie są wypłacane wraz z kapitałem po upływie terminu umowy, lecz trafiają na konto klienta w stałych odstępach czasu. Jednak ten produkt posiada także swoje wady – oprocentowanie lokaty rentierskiej jest zazwyczaj niższe niż depozytu terminowego.
Kto powinien pomyśleć o takim produkcie oszczędnościowym? Lokata rentierska będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają większe oszczędności, a nie chcą ich na razie wydawać. Minimalna wysokość kwoty, jaką musimy wpłacić na lokatę rentierską to zazwyczaj 100 tysięcy złotych.
Lokata overnight, lokata nocna dla przedsiębiorców
Dość nietypowym rodzajem lokaty jest lokata nocna, która zakładana jest na jeden dzień, a właściwie na noc. Taka lokata otwierana jest w godzinach popołudniowych dnia roboczego i trwa do godzin porannych kolejnego dnia, kiedy to wraca do klienta wraz z odsetkami. Lokata nocna zazwyczaj kierowana jest do przedsiębiorców, jednak istnieją także lokaty jednodniowe dla klientów indywidualnych.
Lokata progresywna – na czym polega?
Lokata progresywna to rodzaj depozytu terminowego, jednak jej oprocentowanie nie jest stałe, a wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Dla przykładu, oprocentowanie w pierwszym miesiącu trwania umowy może wynosić 2%, w piątym 3%, a w dwunastym nawet 5% w skali roku. Jednak średnie roczne oprocentowanie lokaty progresywnej zazwyczaj nie jest aż tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać… Dużą zaletą tego produktu jest możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek.
Nigdy nie maiłam otwartej lokaty. Jak dla mnie to za mało się da na nich zarobić. Ciekawa jestem, czy ktoś faktycznie ma z tego duże profity. Może jakiś artykuł za case study?
Przy obecnej inflacji nie wiem czy inwestowanie w lokaty ma wgl sens… Moim zdaniem nie bardzo. 🙁