Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe należą do najpopularniejszych produktów finansowych. Są to krótko- i długoterminowe zobowiązania, udzielane przez instytucje bankowe. Co ważne, kredyty gotówkowe można przeznaczyć na dowolny cel. A jak bank wypłaca taki kredyt swoim klientom? Nie zawsze w gotówce, coraz częściej banki przelewają pieniądze na rachunek kredytobiorcy.

Dla kogo kredyt gotówkowy?

Kto może dostać kredyt gotówkowy? Na rynku znajdziemy kredyt dla firm, ale także wiele kredytów gotówkowych skierowanych do osób fizycznych. Ten produkt finansowy dostępny jest dla wszystkich osób, które posiadają stałe źródło dochodu. O tym, czy takie zobowiązanie zostanie nam przyznane w dużej mierze decyduje nasza zdolność kredytowa. A co na nią wpływa? Głównie zarobki, miesięczne wydatki, a także zaciągnięte wcześniej zobowiązania – nie tylko kredyty hipoteczne i pożyczki bankowe, ale również chwilówki i inne pożyczki pozabankowe. Na zdolność kredytową wypływają także nasze cechy osobowe, takie jak wiek, stan cywilny, staż pracy i rodzaj umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni.

Kredyty gotówkowe online

Jak i gdzie wziąć kredyt gotówkowy? Mamy dwie możliwości, możemy udać się do oddziału wybranego wcześniej banku lub złożyć wniosek o kredyt online. W oddziale banku będziemy musieli przedstawić wymagane dokumenty, dowód osobisty, a także zaświadczenie o dochodach i zaświadczenie o rodzaju stosunku pracy, które są konieczne do oceny naszej zdolności kredytowej. Niektóre banki oferują także kredyt gotówkowy na oświadczenie, przy którym nie jest wymagana aż tak dokładna dokumentacja do oceny zdolności kredytowej.

Drugą opcją są kredyty gotówkowe online, które również ograniczają wszelkie formalności do minimum. Decydując się na taki kredyt, wypełniony wcześniej wniosek wysyłamy drogą elektroniczną, dołączając do niego skan dowodu oraz wymagane dokumenty. Gotowa umowa kredytowa jest nam dostarczana przez kuriera, dzięki czemu dostajemy pieniądze nie wychodząc z domu.

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń

A czy można otrzymać kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń? Tak, ale tylko w niektórych bankach. Na dodatek kredyty gotówkowe bez zaświadczeń zazwyczaj udzielane są na dużo niższe kwoty i mogą być wyżej oprocentowane. A co w przypadku osób zadłużonych, które nie posiadają pozytywnej historii kredytowej? Takie osoby mogą zwrócić się o pomoc do firm pozabankowych, które oferują kredyty gotówkowe dla zadłużonych. Kredyt bez BIK to także korzystna opcja dla młodych osób, które nie wypracowały sobie jeszcze pozytywnej historii kredytowej.

Kredyty gotówkowe – jakie oprocentowanie?

Głównym kosztem kredytu są odsetki. Dlatego wybierając kredyt gotówkowy, należy zwrócić uwagę na jego oprocentowanie, które podawane jest w skali roku. A jak oprocentowane są kredyty gotówkowe? To zależy od oferty danego banku, ale maksymalna kwota oprocentowania nie może wynieść czterokrotności stopy lombardowej, czyli 16%.

Najtańsze kredyty gotówkowe, nie zawsze mają najniższe oprocentowanie. Dzieje się tak dlatego, że na całkowity koszt kredytu składa się także prowizja oraz koszty dodatkowe, na przykład ubezpieczenie. Dlatego, aby znaleźć tani kredyt gotówkowy, najlepiej porównać RRSO różnych kredytów zaciągniętych na tę sama kwotę. W tym celu pomocny może okazać się internetowy kalkulator lub porównywarka kredytów gotówkowych.

Kredyty gotówkowe – kalkulator

Koszt kredytu najlepiej wyliczyć za pomocą internetowego kalkulatora. Takie narzędzie pozwoli nam oszacować wysokość rat, jakie będziemy musieli spłacać, a także określić, ile wyniosą odsetki, prowizja oraz koszty dodatkowe. Kalkulator kredytu gotówkowego to skuteczny sposób na zminimalizowanie czasu, jaki poświęcilibyśmy na poszukiwanie szczegółowych informacji na temat kredytów. Ponadto korzystając z tego urządzenia, możemy szybko sprawdzić, czy wybrany kredyt nie przekracza naszych możliwości finansowych.

Warto pamiętać, że kalkulator kredytowy pozwoli nam także na szybkie porównanie kredytów gotówkowych dostępnych na rynku. Dzięki temu narzędziu w kilka sekund, zdobędziemy najważniejsze informacje na temat dostępnych ofert kredytowych.

Kredyt gotówkowy – gdzie najtaniej?

Który bank wybrać? Gdzie wziąć kredyt gotówkowy? Aby sprawdzić, w jakim banku kredyt jest zaciągany na najkorzystniejszych warunkach, warto zajrzeć do rankingu kredytów gotówkowych. Są tam zamieszczane informacje o warunkach najbardziej atrakcyjnych produktów finansowych w danym miesiącu. Takie rankingi są zazwyczaj przygotowywane przez ekspertów finansowych, dlatego stanowią rzetelną analizę produktów bankowych. Mimo to, sprawdzając ranking kredytów gotówkowych, warto zwrócić uwagę na datę publikacji, ponieważ oferty bankowe bardzo szybko się zmieniają.

Jak porównać kredyty gotówkowe?

Jeśli chcemy sprawdzić, gdzie są najtańsze kredyty gotówkowe, możemy także skorzystać z internetowych porównywarek. Takie narzędzie pozwoli nam szybko ocenić dostępne na rynku oferty kredytowe. W porównywarce wystarczy wpisać podstawowe informacje dotyczące zaciąganego zobowiązania, czyli okres kredytowania i kwotę zobowiązania. W niektórych narzędziach możliwe jest także określenie rat (równe lub malejące) oraz innych dodatkowych opcji. Po zaznaczeniu tych elementów porównywarka kredytów gotówkowych automatycznie wygeneruje nam listę najtańszych ofert, najczęściej posortowaną od najkorzystniejszych. Dzięki temu narzędziu możemy szybko porównać kredyty gotówkowe oferowane przez różne banki.

O czym pamiętać, biorąc kredyt gotówkowy?

Zanim pożyczymy pieniądze od banku, powinniśmy kilkukrotnie zastanowić się czy cel, na jaki chcemy zaciągnąć kredyt na pewno jest tego warty, a także czy korzystniejsze nie okaże się zaciągnięcie innego zobowiązania. Następnie powinniśmy dokładnie przeanalizować, czy faktycznie będziemy w stanie spłacić kredyt gotówkowy w określonym terminie. Podpisując umowę z danym bankiem, pamiętajmy także o tym, aby dokładnie przeczytać każdy punkt. Powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na koszty dodatkowe, które mogą znacznie wpłynąć na całkowity koszt kredytu.