kluczyki do auta

Kredyt samochodowy czy leasing? Jak sfinansować zakup auta?

Marzy ci się samochód? Nie wiesz, które z tych rozwiązań jest lepsze – kredyt czy leasing? Przyjrzyjmy się bliżej plusom i minusom obu tych opcji.

Kredyt samochodowy – zalety i wady

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Bank udziela go klientowi na zakup pojazdu. Zabezpieczeniem w takiej sytuacji staje się właśnie samochód. Takie zabezpieczenie pozwala często uzyskać dosyć korzystne warunki kredytu. Za uzyskane dzięki kredytowi środki można kupić dowolnie wybrane przez siebie auto, w tym również używane lub sprowadzone z zagranicy. Zazwyczaj bank daje też możliwość wcześniejszej spłaty rat zadłużenia lub czasowego zawieszenia kredytu. Jeśli kredyt zaciąga przedsiębiorca, otrzymuje również często możliwość odliczenia VAT lub przynajmniej jego części, gdy otrzyma fakturę zakupu.

Ale jedną z największych zalet kredytu samochodowego jest to, że kiedy już uregulujesz zadłużenie, staniesz się pełnoprawnym właścicielem samochodu i będziesz mógł w pełni o nim decydować. Zresztą jeśli auto nie będzie wpisane w umowę jako zabezpieczenie kredytu (bo nie zawsze tak się dzieje), będziesz mógł nim dysponować nawet przed upłynięciem terminu spłaty zobowiązania.

A jakie są minusy tego rozwiązania? Wadą kredytu samochodowego jest zmienne oprocentowanie. Także ilość niezbędnych formalności może działać odstraszająco. Żeby móc starać się o kredyt, trzeba zgromadzić i przedstawić w banku naprawdę pokaźną dokumentację. Prawdopodobnie czeka cię przynajmniej kilka wizyt w banku, nim twoje starania o kredyt zostaną uwieńczone sukcesem. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, kredytodawca często wymaga od klienta określonego zabezpieczenia, którym może być samochód, albo wkładu własnego.

Wcale nie jest zresztą powiedziane, że twój wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pomyślnie. Bank weźmie pod uwagę twoją zdolność kredytową. W tym celu prawdopodobnie sięgnie po dane z baz takich jak Biuro Informacji Kredytowej. Liczyć się więc będą zaciągnięte przez ciebie w przeszłości zobowiązania finansowe i to, czy zawsze spłacałeś je w terminie.

Leasing – zalety i wady

Leasing jest właściwie jakby najmem samochodu na dłuższy okres. Są dwa jego rodzaje. Leasing operacyjny to taki, w którym czas użytkowania samochodu jest krótszy niż okres jego całkowitego zużycia, a umowa nie musi zawierać klauzuli o wykupie. Inaczej jest z leasingiem finansowym – trwa z reguły tyle co okres amortyzacji i może zawierać wspomnianą klauzulę.

Leasing nie wiąże się z tyloma formalnościami co kredyt. Procedury są prostsze, nie trzeba przygotowywać dużej ilości dokumentów. W przypadku leasingu operacyjnego wnosi się niezmienne opłaty, ustalone wcześniej, które można zaliczyć do kosztów podatkowych. Od każdej faktury można też regularnie odliczać VAT. Natomiast leasing finansowy można zaliczyć do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

Tyle, jeśli chodzi o zalety. A jakie są wady tego rozwiązania? Chociażby brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu. Samochodu nie będziesz mógł sprzedać ani wymienić na inny, dopóki nie upłynie okres umowy. Zresztą, jeśli umowa nie zawiera klauzuli wykupu, to nawet po jej wygaśnięciu nie będziesz miał praw do samochodu.

Inną kwestią jest brak swobody wyboru. Leasing dotyczy określonego, konkretnego samochodu. Musi zostać z góry uzgodnione, o który samochód chodzi. Zostanie on zakupiony na podstawie faktury. Pojawiają się ograniczenia, jeśli chce się kupić samochód używany. Leasing obejmuje zwykle nowe samochody, co oznacza, że trzeba zapłacić więcej. Dodatkowo koszty leasingu operacyjnego mogą być naprawdę wysokie.