banknoty zawinięte w rulon

Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć przed decyzją?

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu konsolidacyjnego? Dowiedz się najpierw, czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie i co się z nim wiąże.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

O kredycie konsolidacyjnym można mówić wtedy, gdy kilka finansowych zobowiązań zostaje zamienionych na jedno. Jest to połączenie przynajmniej dwóch takich zobowiązań. Konsolidować można kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, ratalne, pożyczki gotówkowe (w tym również pozabankowe), debety i karty kredytowe.

Kredyt konsolidacyjny warto poznać czytając poradniki, np. www.kredyt-konsolidacyjny.eu, poniżej również znajdziecie

podstawowe informacje.

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

Kredyty konsolidacyjne oferowane są przez banki w dwóch rodzajach – jako gotówkowe lub hipoteczne. W przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych, które są tańsze od gotówkowych, wymagane jest ustanowienie zabezpieczenia dla banku w postaci hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest droższy, ale zarazem łatwiejszy do uzyskania. Nie wymaga się tu wielu dokumentów, a decyzja o jego przyznaniu zostaje podjęta nawet w ciągu kilku minut. Taki kredyt ma też krótszy okres spłaty – to maksymalnie 10 lat, podczas gdy kredyt konsolidacyjny hipoteczny może być udzielony nawet na 30 lat i to na wyższą kwotę.

Jakie zalety ma kredyt konsolidacyjny?

Dlaczego konsolidacja zobowiązań się opłaca? Takie rozwiązanie pozwala uporządkować dotychczasowe zobowiązania, czyniąc ich spłatę łatwiejszą do zorganizowania. To dlatego, że warunki spłaty zostają w ten sposób ujednolicone. Zamiast spłacać kilka rat o różnej wysokości i w różnych terminach, trzeba pamiętać tylko o jednej.

Inną korzyścią płynącą z kredytu konsolidacyjnego jest możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania. Wydłużenie okresu spłaty umożliwia zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej. Ponadto jeśli klient zaciągnął swoje zobowiązania w okresie wysokich stóp procentowych, to spłata będzie dla niego korzystniejsza, jeśli zamieni je na kredyt konsolidacyjny przy niskich stopach.

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Nie każdy wniosek o kredyt konsolidacyjny zostanie rozpatrzony pomyślnie. Wnioskodawca powinien do dokumentu dołączyć oświadczenie o niezaleganiu ze spłatą rat Zresztą procedury bankowe przewidują w każdym przypadku weryfikację. Sprawdzane są wszystkie wcześniej spłacane kredyty, to znaczy ile pieniędzy pozostało do spłaty i czy klient z nią nie zalega.

Żeby móc otrzymać kredyt konsolidacyjny, trzeba też posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania. Banki sprawdzają takie dane w Biurze Informacji Kredytowej – znajdują się tam szczegóły dotyczące przeszłych zobowiązań finansowych klienta, a także jego scoring, czyli ocena zdolności kredytowej w 100-stopniowej skali. Jeśli z danych zawartych w BIK wyłania się obraz klienta nierzetelnego, który spłaca zobowiązania z dużym opóźnieniem, szansa na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego maleje.

Jakie są koszty kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie odciążyć domowy budżet, ale to nie znaczy, że sam również nie wiąże się z pewnymi wydatkami. Trzeba spłacić nie tylko kwotę odsetek, ale uiścić opłatę przygotowawczą, składkę ubezpieczenia kredytu oraz ewentualnie prowizję za wcześniejszą spłatę dotychczasowych kredytów.