kolorowe wykresy danych

Kredyt hipoteczny: jak obliczyć raty, oprocentowanie kredytu?

Kredyt hipoteczny jest dla wielu z nas jedyną możliwą formą finansowania wymarzonego domu lub mieszkania. To zobowiązanie na lata i warto wiedzieć jak samodzielnie obliczyć raty i oprocentowanie kredytu, aby wybrać najkorzystniejszą bankową ofertę.

Jak sprawdzić swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Przed złożeniem w banku wniosku o kredyt hipoteczny warto zająć się sprawdzeniem swojej zdolności kredytowej. Wstępna weryfikacja pozwoli określić o jaką kwotę możemy się starać, pomoże zakreślić granice cenowe przeszukiwanych ofert na rynku nieruchomości.

Kredyty hipoteczne różnią warunkami finansowania, czasem bank, z którego usług korzystamy od dawna nie okazuje się konkurencyjny w tym zakresie. Możemy sprawdzać warunki poszczególnych bankowych produktów bezpośrednio w oddziałach lub telefonicznie, jednak zdecydowanie łatwiejszą alternatywą są dostępne w sieci porównywarki kredytów hipotecznych. Tam znajdziemy przykładowe, orientacyjne wartości oprocentowania oraz rodzaj proponowanych rat, które potrzebne są kiedy chcemy skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego.

Do wstępnego oszacowania zdolności kredytowej, oprócz oprocentowania i rodzaju rat, wymagane będą min. informacje na temat miesięcznego dochodu, liczby osób w gospodarstwie domowym, dane dotyczące aktualnych zobowiązań pieniężnych i stałych miesięcznych opłat. Intuicyjne w obsłudze narzędzia wybiorą listę proponowanych ofert dopasowanych do naszych finansowych możliwości.

Co zrobić, aby obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Na każdą miesięczną ratę kredytu hipotecznego składają się część zadłużenia oraz odsetki, raty zazwyczaj możemy spłacać w częściach równych lub malejących. Szybkim i sprawdzonym sposobem na obliczenie miesięcznej raty kredytu hipotecznego są dostępne w Internecie kalkulatory kredytu hipotecznego. Na podstawie wprowadzonych do formularza danych tworzą harmonogram spłaty kredytu, zarówno dla rat równych jak i malejących.

Sporo osób podchodzi do tego rodzaju narzędzi z rezerwą i dystansem. Podejrzewają, że symulacyjne wyliczenia są podyktowane reklamą konkretnego banku i są niewiarygodne. W takim przypadku można spróbować samodzielnie wyliczyć wysokość raty na podstawie dostępnych w sieci wzorów matematycznych, wraz z przykładami obliczeń. Wymagane są tutaj dane jak wysokość kredytu, całkowita kwota do spłaty, ilość wszystkich rat oraz oprocentowanie kredytu w skali roku.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego – jak wyliczyć?

Głównym kosztem kredytu hipotecznego są odsetki, im niższe jest oprocentowanie zaciągniętego zobowiązania tym mniejsze są odsetki. Wpływ na wysokość odsetek ma też okres spłaty, im dłuższy tym większe odsetki.

Najprostszym sposobem na porównanie poszczególnych ofert kredytowych jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To miernik, który uwzględnia oprocentowanie wraz z dodatkowymi kosztami usług. RRSO możemy obliczyć przy użyciu dosyć skomplikowanego wzoru matematycznego lub dzięki specjalnym internetowym kalkulatorom RRSO.