Kredyt hipoteczny to najczęściej zobowiązanie na wiele lat. Panuje przekonanie, że trudno go dostać, szczególnie jeśli wnioskuje się o niego w pojedynkę. Na co banki zwracają uwagę, udzielając kredytu na mieszkanie? Czy faktycznie obowiązują inne zasady w przypadku małżeństw, a inne w przypadku singli starających się o kredyt hipoteczny? Co trzeba wiedzieć, decydując się na takie zobowiązanie?
- Kredyt hipoteczny, czyli co?
- Kredyt hipoteczny dla singla – czy jest możliwy?
- Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?
- Kredyt hipoteczny dla singla – jak zwiększyć swoje szanse?
Kredyt hipoteczny, czyli co?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, zaciągane jest najczęściej na okres od 5 do 35 lat. Kredyt ten zalicza się do produktów finansowych celowych, oznacza to, że wskazane jest przeznaczenie środków na konkretny cel: zakup lub remont nieruchomości. Kredyt ten posiada zabezpieczenie dla banku w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Alternatywą dla tego produktu jest kredyt mieszkaniowy lub pożyczka hipoteczna.
Kredyt hipoteczny dla singla – czy jest możliwy?
Banki stosują takie same zasady przyznawania kredytu hipotecznego dla singli, jak i dla osób pozostających w związkach. Zwiększa się jedynie ryzyko, że kiedy klient straci pracę, może stać się dla banku niewypłacalny. W przypadku małżeństw takich obaw nie ma, jeśli obie osoby pracują. Banki mogą natomiast zaproponować ubezpieczenie kredytu na taki wypadek. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, żeby singiel nie rozpoczął starań o kredyt hipoteczny na własne M.
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?
Dla banku jedną z ważniejszych informacji jest to, ile singiel zarabia. Trudno ustalić jednoznacznie, jaka kwota będzie dla instytucji zadowalająca. Na pewno na korzyść będzie rodzaj zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Oprócz tego, banki sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Weryfikują więc historię kredytową w BIK, zaglądają do KRD, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach, brane pod uwagę są miesięczne wydatki, czy sytuacja rodzinna. Nie bez znaczenia jest także wkład własny. Im wyższy – tym lepiej. Dla banku to informacja, że jesteśmy wiarygodni finansowo. Mało tego, dzięki temu można uzyskać lepsze warunki kredytu hipotecznego, np. w postaci mniejszych rat lub krótszego okresu kredytowania.
Kredyt hipoteczny dla singla – jak zwiększyć swoje szanse?
Jest kilka sposobów, dzięki którym można zwiększyć szanse na przyznanie kredytu hipotecznego. Przede wszystkim warto uporządkować swoje finanse. Spłacić wszelkie zobowiązania, zrezygnować z karty kredytowej, zamknąć rachunki, z których już się nie korzysta. Warto też zwrócić uwagę na swoje wydatki. Być może są takie zobowiązania, z których można zrezygnować, a które przyczynią się do zwiększenia zdolności kredytowej. Może to być rezygnacja z kablówki, abonamentu na telefon na rzecz karty itp. Im mniejsze koszty utrzymania, tym większe szanse na kredyt. W ostateczności można też pomyśleć o zaciągnięciu kredytu z rodzicami, wówczas zwiększą się miesięczne dochody oraz zdolność kredytowa, co dla banku będzie pozytywnym sygnałem.