banknoty z ręki do ręki

Kredyt hipoteczny a praca za granicą

Wielu jest Polaków, którzy pracują za granicą i zarabiają w obcej walucie, ale chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce. Jeszcze kilka lat temu nie było z tym problemów, jednak po wprowadzeniu rekomendacji S, coraz mniej banków decyduje się na udzielanie kredytów w innych walutach niż polska. Jak więc wygląda sytuacja kredytów hipotecznych przy zarobkach w euro, dolarach i innych walutach?

Kredyt hipoteczny w Polsce a zarobki w innej walucie

W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację S, zgodnie z którą banki mogą udzielać kredytów hipotecznych wyłącznie w walucie, w której zarabia wnioskodawca. Decyzję podjęto, biorąc pod uwagę ówczesną sytuację tzw. frankowiczów. Nie oznacza to jednak, że Polacy pracujący za granicą nie mają w ogóle szans na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny w obcej walucie

Banki mają w ofercie walutowe kredyty hipoteczne, jednak jest ich już coraz mniej. Zwyczajnie nie ma popytu na kredyty w euro, dolarach, frankach, czy w innych walutach. Banki nie chcą też brać na siebie ryzyka po głośnej sprawie z osobami, które zaciągały kredyty we frankach szwajcarskich i do dziś je spłacają. Jest jednak kilka instytucji, które udzielają takich długoterminowych zobowiązań w innych walutach. Dostanie kredytu hipotecznego walutowego może jednak nie być takie proste.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego w obcej walucie

Już sam kredyt hipoteczny, nawet w złotówkach, jest produktem finansowym bardzo wymagającym dla osoby, która się o niego ubiega. Należy mieć pozytywną historię kredytową, najlepiej nie spłacać już żadnych zobowiązań, nie być w rejestrze BIK ani KRD, mieć wysoką zdolność kredytową. Trzeba też całkiem sporo zarabiać. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długi czas, maksymalnie okres kredytowania wynosi nawet 35 lat. Banki muszą mieć pewność, że dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązania co miesiąc i nie obciąży to w sposób znaczny domowego budżetu.

Kredyt hipoteczny w obcej walucie – jakie dokumenty?

Kredyt hipoteczny, zarówno w polskiej, jak i w obcej walucie to przede wszystkim mnóstwo formalności. Wnioskując o kredyt w euro, dolarach, koronach norweskich itd. należy przedstawić zaświadczenie o dochodach i zarobkach. Co ważne, dokumenty te muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Do tego trzeba dołączyć zeznanie podatkowe oraz/lub wyciąg z konta bankowego. Bank musi przeanalizować naszą aktualną kondycję finansową i sprawdzić, czy faktycznie stać nas na takie długoterminowe zobowiązanie. Niezbędne jest również przedstawienie historii kredytowej z kraju, w którym przebywamy. Bank może poprosić jeszcze o inne dokumenty, np. zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pracę itp. Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny w obcej walucie, nawet mając wysoki wkład własny, nie jest prosty. Należy przygotować się na kilka wizyt w banku. Weryfikacja kredytobiorcy i podjęcie decyzji przez bank może trwać nawet kilka tygodni.