kobieta i mężczyzna liczą

Kredyt gotówkowy czy odnawialny?

Wybór kredytów na rynku finansowym jest naprawdę duży i coraz łatwiej jest się o nie ubiegać. Najpopularniejszym takim produktem jest kredyt gotówkowy, ale w rankingach zaczyna ścigać go kredyt odnawialny, który dla wielu może być ciekawą alternatywą. Czym się wyróżniają? Który z nich będzie lepszym wyborem?

Kredyt gotówkowy – charakterystyka

Kredyt gotówkowy, zwany także kredytem konsumpcyjnym, to produkt finansowy opisany przez polskie prawo i dostępny jedynie w placówkach bankowych. Udziela się go na dowolny cel, po wcześniejszym zweryfikowaniu klienta, jego historii kredytowej oraz stałych dochodów. Od tego będzie oczywiście zależało ile pieniędzy się otrzyma, a sam kredyt najczęściej udzielany jest do wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to zobowiązane ratalne, to znaczy, że po podpisaniu umowy, jesteśmy zobowiązani do spłaty kredytu w wyznaczonym czasie (nawet do kilku, kilkunastu lat) i w umówionej wysokości.

Otrzymujemy określoną kwotę gotówki, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób, pieniądze przelewane są na nasze konto.

Kredyt odnawialny – charakterystyka

Alternatywą dla kredytu gotówkowego jest kredyt odnawialny, który nazywany jest również odnawialną linią kredytową na rachunku. Działa na podobnej zasadzie, co standardowy kredyt, choć oczywiście są tutaj pewne istotne różnice. Przede wszystkim jest to linia kredytowa na koncie bankowym, to znaczy, że po podpisaniu umowy z bankiem i zweryfikowaniu naszej zdolności kredytowej, otrzymujemy dodatkowe środki na koncie w postaci określonego limitu. Na przykład mając dochody w wysokości 3 tys. zł miesięcznie, otrzymujemy dodatkowy limit na koncie do 6 tys, innymi słowy możemy dysponować kwotą 9 tys. zł.

W ten sposób możemy korzystać z pieniędzy w dowolnym czasie i na dowolny cel, a każda wpłata na konto wykorzystywana jest jako spłata zadłużenia. Czas spłaty będzie zależał od podpisanej umowy z bankiem i najczęściej jest ona zawierana na okres jednego roku z możliwością przedłużenia. Dodatkowo nie powinno się mylić linii kredytowej z debetem na koncie.

Pieniądze mamy więc do dyspozycji w dowolnym czasie i nie musimy z nich korzystać za każdym razem.

Kredyt gotówkowy czy odnawialny?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W przypadku kredytu gotówkowego otrzymujemy określoną kwotę do wykorzystania i aby ponownie dostać pieniądze, trzeba znów ubiegać się o kredyt w banku i przechodzić weryfikacje. Linia kredytowa na rachunku nieco to ułatwia, ponieważ podpisując umowę korzystamy z pieniędzy w dowolnym momencie, na przykład wtedy, gdy mamy nagłe wydatki (np. zepsuje się samochód czy inne urządzenie) i nie ma konieczności składania wniosku za każdym razem. Minusem mogą być jednak dodatkowe opłaty i prowizję.

Dodatkowo jeżeli chcemy w przyszłości ubiegać się o większy kredyt – na przykład hipoteczny, otwarta linia kredytowa będzie miała duży wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej (wpływ negatywny). Ma też inne ograniczenia, ponieważ w ten sposób możemy zaciągnąć kredyt tylko na niewielkie kwoty, zazwyczaj zamykające się w wielokrotności naszych miesięcznych dochodów. Kredyt gotówkowy pod tym względem daje nam możliwość otrzymania zdecydowanie większej ilości pieniędzy.

Kredyt odnawialny jest dedykowany dla osób, które dobrze kontrolują swoje wydatki i potrzebują pieniądze w nagłych przypadkach i w niewielkich kwotach, kredyt gotówkowy najczęściej przeznaczany jest na większe sprawy (remont, kupno samochodu, itp.). Wybór będzie więc zależał zarówno od tego, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, jak i od naszej zdolności kredytowej. Warto więc to przemyśleć dokładniej.