wysoka wieża z monet

Kredyt gotówkowy czy debet na koncie?

W szerokiej ofercie banków możemy wyszukać szereg produktów, które pozwalają uzyskać szybki przypływ gotówki. Alternatywą dla popularnego kredytu gotówkowego jest debet na koncie, warto więc wiedzieć co i kiedy wybrać.

Jakie są zalety kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy jest idealnym sposobem na dodatkowe wsparcie finansowe w sytuacjach, w których nagle potrzebujemy pieniędzy. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest prosty i szybki proces przyznawania środków, brak skomplikowanych procedur i formalności. Korzystając z bankowej usługi online, możemy złożyć stosowny formularz przez Internet i tego samego dnia otrzymać wnioskowaną sumę na wskazane konto.

Wiele instytucji finansowych nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, poręczeń osób trzecich co znacznie upraszcza proces przyznawania środków. Zakres kwotowy, o jaki możemy wnioskować, jest rozległy, kredyty gotówkowe przyznawane są zazwyczaj w granicach od kilku tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Bank przyznaje środki na podstawie analizę naszej zdolności kredytowej, wiarygodności oraz rzetelności finansowej. Podczas ubiegania się o pieniądze nie musimy wskazywać celu ich spożytkowania, dla banku bez znaczenia pozostaje, na co je wykorzystamy. Na korzyść kredytu gotówkowego przemawia również fakt braku konieczności ponoszenia dodatkowych opłat w przypadku wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Dlaczego warto zdecydować się na debet na koncie?

W praktyce debet na koncie to opcja dla wszystkich osób, które dysponują rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Warunkiem przyznania debetu jest regularny wpływ finansowy na nasze konto np. z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Bank ustala limit zadłużenia na koncie i w jego ramach możemy dowolnie korzystać z przyznanych środków w sytuacji, w której zabraknie nam własnych pieniędzy. Debet na koncie pozwala sięgać po dodatkowe pieniądze do momentu wykorzystania limitu, tak często jak tego potrzebujemy.

Istotne, że odsetki za pożyczone środki naliczane są jedynie za okres, w którym korzystaliśmy z bankowych pieniędzy. Do zalet należy zaliczyć również nieskomplikowaną procedurę przyznania dodatkowego limitu, najczęściej wystarczy jedynie złożony wniosek i systematyczny wpływ środków na rachunek bankowy.

Kredyt gotówkowy czy debet na koncie – co wybrać?

Kredyt gotówkowy jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy w większej kwocie. Zaciągając dług w tej formie mamy możliwość spłaty zobowiązania w ratach, nawet przez kilka lat, zyskujemy o wiele więcej czasu na uregulowanie długu. Dłuższy okres kredytowania oznacza jednak większe koszty zobowiązania.

Debet na koncie gwarantuje zazwyczaj stosunkowo niewielkie kwoty do wykorzystania, najczęściej w wysokości maksymalnie trzymiesięcznych wpływów na rachunek. Standardowe możliwości finansowania w ten sposób zamykają się w więc w granicach około 10 000 zł do 15 000 zł, a instytucja finansowa oczekuje spłaty zadłużenia w terminie około 30 dni. Trzeba pamiętać, że bank udziela debetu na maksymalnie 12 miesięcy, po tym okresie należy odnowić zawartą umowę.

Po kredyt gotówkowy warto sięgnąć kiedy sfinansowanie naszych potrzeb wymaga większej kwoty, nie dysponujemy regularnym dochodem i chcemy spłacać zadłużenie przez dłuższy okres. Z debetu na koncie dobrze korzystać kiedy potrzebujemy stałego dostępu do dodatkowych pieniędzy w niewielkich kwotach i zależy nam na niskich kosztach zobowiązania.