Coraz więcej cudzoziemców decyduje się zamieszkać w naszym kraju, co wiąże się z koniecznością dostosowania bankowej oferty do potrzeb obywateli z zagranicy. Jakie są zasady przyznawania pożyczek bankowych obcokrajowcom?
- Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
- Ile kosztuje kredyt hipoteczny?
- Raty kredytu hipotecznego – równe czy malejące?
- Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – konieczne?
- Czy można wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?
- Opłaty dodatkowe kredytu hipotecznego
- O co warto jeszcze zapytać w banku?
Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
Przed wyborem kredytu hipotecznego trzeba się nad tematem bardzo dokładnie pochylić i wszystko sprawdzić. Chodzi nie tylko o konkretne oferty, ale i o nas samych i nasze możliwości finansowe. Ten rodzaj kredytu to duże zobowiązanie, przez które będziemy uwiązani do banku na wiele lat i tego też powodu trzeba zweryfikować, czy w ogóle będzie nas na to stać. Należy określić kwotę kredytu, sprawdzić oprocentowanie, RRSO, wysokość rat, ich rodzaj, okres kredytowania, a także liczne dodatkowe możliwe opłaty.
Ile kosztuje kredyt hipoteczny?
Koszt kredytu to z pewnością kwestia najważniejsza. Zaciągamy konkretną kwotę, jednak do ceny kredytu należy dodać także odsetki oraz opłaty dodatkowe i prowizje czy ubezpieczenia. W każdym banku będzie to wyglądało nieco inaczej, dlatego warto jest w zapytać konsultanta o wszystkie szczegóły wraz z wypunktowaniem i obliczeniami jak to będzie wyglądało przy wzięciu pod uwagę różnych wariantów.
Raty kredytu hipotecznego – równe czy malejące?
Wybór ten nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Raty równe oznaczają, że przez cały okres kredytowania płacimy tę samą kwotę niepomniejszoną ani o złotówkę. W przypadku rat malejących, na początku płacimy więcej, ale z czasem raty te maleją. Trzeba się zastanowić, która opcja będzie dla nas korzystniejsza, można też zapytać konsultanta, jak wyglądałoby to kwotowo na przestrzeni lat.
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – konieczne?
W większości banków ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest wymagane. Najczęściej przybiera ono formę ubezpieczenia pod hipotekę danej nieruchomości. Czasem jednak dodatkowo wymaga się także ubezpieczenie na życie i zdrowie, w razie śmierci kredytobiorcy. Czy jest konieczne? Może być przydatne, trzeba jednak pamiętać, że zdecydowanie się na to, będzie się wiązać z dodatkowymi opłatami, co za tym idzie, koszty kredytu się zwiększają.
Czy można wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?
Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego to duża szansa na to, by szybciej pozbyć się zobowiązania i uwolnić od banku. Warto zapytać konsultanta o obowiązujące w banku zasady, na których będzie to działało. Po kilku latach można przecież nieco sobie ulżyć i albo nadpłacić częściowo kredyt, aby skrócić czas spłaty, albo zdecydować się po prostu na wpłacenie reszty zobowiązania w całości jeżeli będzie nas na to stać.
Opłaty dodatkowe kredytu hipotecznego
Nie ma się co oszukiwać – bank na kredytach zarabia i z tego też powodu zaciągając je, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami i prowizjami. Wysokość oprocentowania także jest kosztem, ponieważ mówi ono o tym, na jakim poziomie będą kształtować się płacone przez nas odsetki od pożyczonego kapitału. Dodatkowo wprawdzie na stawki bazowe WIBOR nie mamy wpływu, jednak na marżę już tak, dobrze więc, by była ona stała przez cały okres kredytowania. Często płaci się też za samo udzielenie kredytu, co najczęściej może nas kosztować nawet do ok 3% wartości pożyczonej kwoty.
O co warto jeszcze zapytać w banku?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna sprawa i powinna być dobrze przemyślana, dlatego warto jest pytać w banku o wszystko, co może nas zainteresować. Oprócz punktów wymienionych wyżej dobrze jest wziąć pod uwagę także takie kwestie jak potrzeba założenia konta bankowego, wzięcia karty kredytowej czy debetowej, jaki wkład własny jest wymagany, jaki może być okres kredytowania czy liczne inne dodatkowe oferty, jakie zaproponuje nam bank. Trzeba na to uważać i wziąć pod uwagę to, iż każda dodatkowa usługa będzie nas kosztować, należy więc wszystko obliczyć i porównać, by przekonać się jaka oferta i który jej wariant będzie dla nas najkorzystniejszy.