Z roku na rok coraz więcej Polaków stara się oszczędzać pieniądze. Niektórzy z nich inwestują wolny kapitał, inni wolą elastyczność konta oszczędnościowego. Lecz ciągle jednym z najpopularniejszych sposobów jest oszczędzanie na lokacie. Jak to wygląda i czy się opłaca? Sprawdzamy.
Co to jest lokata?
Lokatą nazywany jest depozyt bankowy. Na czym to polega? Ty odkładasz do banku pieniądze, które są „zamrożone” przez określony czas, a w zamian za to otrzymujesz odsetki w określonej wysokości. Natomiast bank zyskuje dzięki temu kapitał, który może dalej inwestować. A co oznacza, że środki są „zamrożone”? Nie możesz z nich korzystać przed zakończeniem umowy. Jeśli natomiast postanowisz wypłacić pieniądze z lokaty, stracisz odsetki. W praktyce więc ani nic nie zyskasz, ani nie stracisz.
Ponadto istnieje kilka rodzajów lokat. Jedną z nich jest lokata terminowa, zakładana na konkretny okres. Może być krótko- lub długoterminowa, a także nieodnawialna i odnawialna. Odsetki wypłacane są po zakończeniu umowy.
Jeśli wolisz otrzymywać je regularnie, np. raz w miesiącu, pomyśl o lokacie rentierskiej. Jednak by było to opłacalne, należałoby jednorazowo wpłacić duży kapitał. W takim wypadku możesz zdecydować się też na lokatę nocną – ona „pracuje” na siebie tylko przez jedną noc. Natomiast oprocentowanie lokaty progresywnej narasta co określony czas. Można ją zerwać wcześniej, bez utraty odsetek.
Lokata a konto oszczędnościowe
Produktem bankowym często mylonym z lokatą jest konto oszczędnościowe. Czym się więc różnią te rozwiązania? Odkładając pieniądze na lokatę, zwykle nie masz możliwości ich „wyjęcia” – będzie to po prostu nieopłacalne. Z tego względu mówi się o tym, że środki są „zamrożone”. Ponadto kapitał wpłacany jest jednorazowo.
Konto oszczędnościowe jest bardziej elastyczne. Można przelewać na nie środki w dowolnym momencie, istnieje też swoboda w ich wypłacaniu (choć tutaj ograniczeniem może być koszt takiego przelewu – powyżej jednej transakcji miesięcznie trzeba najczęściej uiszczać dodatkową opłatę). Jednak oprocentowanie może już nie być tak atrakcyjne. Z tego względu nadal wiele osób decyduje się na lokatę. A jak na niej zarobić?
Jak zarobić na lokacie?
Jak sprawdzić, ile zarobisz na lokacie? Najprościej jest skorzystać z kalkulatorów lokat, które obliczają potencjalny zysk. Ważne jest, aby uwzględniały podatek Belki, który należy odprowadzić od gromadzonych w ten sposób pieniędzy.
Im większym kapitałem dysponujesz, tym większe będą od niego odsetki. Ten sposób na oszczędzanie jest więc korzystny wtedy, gdy już posiadasz pewną pulę pieniędzy, a nie dopiero zastanawiasz się nad jej odkładaniem, jak jest np. w przypadku konta oszczędnościowego.
Dzięki temu, że jest to produkt bezpieczny, o niskim stopniu ryzyka, to i oprocentowanie nie jest tak wysokie, jak np. gdy inwestujesz w akcje lub obligacje. Jednak dokładnie porównując każdorazowo warunki lokat, można na nich sporo zarobić w skali roku.