pisanie na klawiaturze laptopa

Jak bezpiecznie wziąć kredyt przez Internet? Na co uważać?

Możliwość wzięcia kredytu przez Internet jest bardzo kusząca. Nic dziwnego! Bez wychodzenia z domu można pożyczyć pieniądze. Jednak czy aby na pewno to bezpieczne? Na co uważać, zaciągając kredyt online?

Zalety i wady kredytu gotówkowego online

Przede wszystkim, zanim wyjaśnimy, jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy, musimy sprawdzić, jakie plusy za tym przemawiają, ale i jakie są minusy takiego rozwiązania. Przede wszystkim najbardziej docenia się w przypadku kredytów online to, że gwarantują minimum formalności. Nie ma konieczności przedstawiania wielu dokumentów. Co więcej, ma się mnóstwo czasu na to, by zapoznać się z zapisami w umowie, przemyśleć propozycję banku, dopytać o to, co budzi wątpliwości. Ale to nie wszystko. Decydując się na wzięcie kredytu online, ma się możliwość porównania wielu ofert. Pomagają w tym specjalne internetowe narzędzia określane jako porównywarki kredytów. Oczywiście plusem kredytów online jest to, że ma się możliwość uzyskania kredytu z dowolnego miejsca na świecie, w tym nawet – z urządzeń mobilnych.

Wady kredytu on-line

Oczywiście kredyt, który można wziąć online, ma też wady. Przede wszystkim decydując się na takie rozwiązanie, nie ma się możliwości negocjacji warunków zobowiązania. Należy zgodzić się na to, co wyliczono w ofercie.

No i oczywiście kwestia tego, że z jednej strony wygoda i szybkość oraz dostępność kredytu online jest kusząca, z drugiej jednak sprawia to, że można podjąć zbyt pochopną decyzję. Zwłaszcza nie porównując ofert, a stawiając na to, co zaproponuje bank.

Jak bezpiecznie wziąć kredyt przez Internet?

Korzystanie z kredytów online jest praktycznie tak samo bezpieczne jak korzystanie z bankowości internetowej czy mobilnej. Jednak nie ma co się dziwić, że wzbudza to obawy. W grę wchodzą bowiem spore kwoty i to nie własnych, a pożyczonych pieniędzy. Prawda jest jednak taka, że ze strony technicznej wszystko jest zabezpieczone.

Słabym ogniwem raczej jest klient, który poprzez brak świadomości na temat zagrożeń w sieci, może narazić się na przykre konsekwencje finansowe. Właśnie dlatego już samo wnioskowanie o kredyt przez Internet, wymaga przestrzegania kilku zasad bezpiecznej e-bankowości. Są one takie same, jak podczas składania drogą online wniosku o utworzenie rachunku osobistego, logowania się do systemu transakcyjnego czy aplikacji mobilnej, ale i samodzielnego wykonywania każdej innej operacji bankowej.

A co to za zasady? Przede wszystkim należy korzystać wyłącznie z komputera lub urządzenia mobilnego do którego ma dostęp tylko wnioskujący. Poza tym, powinien być na nim zainstalowany dobry i regularnie aktualizowany program antywirusowy. Nie powinno się wykonywać takich czynności za pośrednictwem niesprawdzonych sieci, zwłaszcza przy pomocy publicznego Wi-Fi, kawiarenek internetowych.

Zarówno przeglądarka internetowa, jak i bankowa aplikacja mobilna powinny mieć najnowszą aktualizację. Strona WWW powinna mieć protokół https:// i czy być opatrzona symbolem zamkniętej kłódki.

Hasła do logowania powinny być trudne i systematycznie zmieniane. Oczywiście to podstawy, ale warto o tym pamiętać także podczas brania kredytu online.