Co zrobić aby dostać kredyt hipoteczny?
Zakup własnego mieszkania czy budowa domu to marzenie wielu ludzi. Wiąże się to jednak z niemałymi kosztami, a co za tym idzie, często konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który umożliwi nam zrealizowanie tego marzenia. Tylko jak taki kredyt dostać? Jakie warunki trzeba spełniać? Co należy zrobić?
- Czym jest kredyt hipoteczny?
- Jak dostać kredyt hipoteczny?
- Kredyt hipoteczny a wkład własny
- Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
- Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to nic innego jak długoterminowe zobowiązanie finansowe, które można otrzymać w banku, a jego zabezpieczeniem jest hipoteka na kupowanej nieruchomości i najczęściej odbywa się to poprzez wpis do księgi wieczystej. Wysokość kwoty kredytu będzie uzależniona od naszej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego. Zazwyczaj przyznawany jest na okres wielu lat (20 – 30 lat), ale warunki będą zależeć od konkretnego banku. Do grupy kredytów hipotecznych zalicza się między innymi kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlano-hipoteczny, konsolidacyjny, a także pożyczkę hipoteczną.
Jak dostać kredyt hipoteczny?
Aby otrzymać kredyt hipoteczny w banku, należy rzecz jasna spełniać określone kryteria, a instytucja finansowa dokładnie nas prześwietli. Jest to wieloletnie zobowiązanie, bank musi mieć więc pewność, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać swoje zadłużenie. Brana jest więc pod uwagę zdolność kredytowa, na którą składa się kilka czynników. Oprócz tego istotny jest także wkład własny, który obecnie znajduje się na poziomie 10 – 20% wartości nieruchomości.
Aby dostać kredyt hipoteczny trzeba rzecz jasna w pierwszej kolejności znaleźć odpowiednią nieruchomość, następnie złożyć wniosek do wybranej placówki bankowej wraz ze wszystkimi dokumentami i czekać na decyzję. Jeżeli będzie pozytywna należy podpisać akt notarialny, co też kosztuje, a także podatek od czynności cywilnoprawnych, do tego dolicza się koszty założenia księgi wieczystej, wpisu hipoteki czy prowizję biura nieruchomości, jeżeli kupuje się od pośrednika.
Kredyt hipoteczny a wkład własny
Wkład własny jest wymagany we wszystkich bankach i jest to warunek wręcz niezbędny. Czasy, gdy banki udzielały kredytów na 100% i więcej wartości nieruchomości już dawno minęły. Jednak wysokość wkładu własnego będzie zależała tak od banku, jak i od indywidualnego podejścia do klienta. Zazwyczaj poziom ten utrzymuje się w granicach 10 – 20% wartości nieruchomości, czyli chcąc wziąć kredyt hipoteczny, musimy wcześniej zaoszczędzić nieco własnego kapitału. Im wyższy wkład własny, tym łatwiej dostać kredyt i tym lepsze będą zaproponowane warunki.
Czy można dostać kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym lub bez niego? Jest to trudne, ale w niektórych bankach może być możliwe, choć zazwyczaj z racji większego ryzyka może być wymagane dodatkowe kosztowne ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego. Takie rozwiązanie często jest bardzo niekorzystne.
Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
Zdolność kredytowa to podstawa przy staraniu się o jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, szczególnie w banku. Z pewnością brane są pod uwagę takie kwestie jak zarobki (umowa o pracę), liczba osób w rodzinie, a także posiadanie innych zobowiązań finansowych i historia kredytowa (karty kredytowe, pożyczki itd.). Na podstawie wszystkich informacji wyliczane są koszty utrzymania gospodarstwa domowego na jedną osobę. Od tego jaką wysokość zdolności kredytowej uzyskamy, będzie zależało też to, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć. Trzeba też pamiętać, że każdy bank ma nieco inny system wyliczeń, często podchodząc też do każdego klienta w sposób indywidualny.
Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?
Oczywiście, aby starać się o kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny należy do banku przynieść wszystkie niezbędne dokumenty, które pomogą w określeniu naszych możliwości. Najistotniejszy będzie rzecz jasna dokument potwierdzający naszą tożsamość, ale trzeba też przedstawić dokumenty potwierdzające nasze dochody, umowy z innych kredytów jeżeli je mamy, dokumenty związane z samą nieruchomością. Nie jest tego mało i zazwyczaj skompletowanie wszystkiego trochę zajmuje i wymaga od nas biegania po różnych instytucjach. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i dokładnie wszystko rozplanować.