pusta kieszeń w dżinsach

Co wiąże się z wzięciem kredytu bez zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to warunek bezwzględny podczas procedury ubiegania się o kredyt. Instytucje finansowe zobowiązane są do każdorazowego sprawdzenia potencjalnego klienta pod kątem możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Czy można otrzymać kredyt bez zdolności i jakie są tego konsekwencje?

Kredyt bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Proces przyznawania kredytu obwarowany jest wieloma przepisami, według których każdy złożony wniosek o kredyt powinien zostać poddany wnikliwej analizie. Rozpatrując dokumentację klienta ubiegającego się o dodatkowe środki w ramach kredytu, banki dokonują sprawdzenia w zakresie jego wiarygodności finansowej i zdolności do spłaty zadłużenia.

Negatywna ocena najczęściej wiąże się z odmową udzielenia kredytu i w takim przypadku za każdym razem trzeba szukać przyczyny braku zgody. Każdy bank inaczej wylicza zdolność kredytową i wiedząc co stoi za negatywną decyzją, możemy próbować negocjować z bankiem warunki przyznania kredytu.

Jakie konsekwencje kredytu bez zdolności kredytowej?

Banki co do zasady nie udzielają kredytów osobom bez zdolności, jednak zabezpieczenia spłaty zadłużenia z naszej strony mogą wpłynąć na pozytywną decyzję kredytową. Jeżeli spełnimy dodatkowe warunki, bank może wyrazić zgodę na pożyczenie nam pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że kredyty bez zdolności to również poważne konsekwencje, z którymi często trzeba się liczyć przez okres wielu następnych lat.

W przypadku braku zdolności kredytowej jednym z rozwiązań może okazać się wydłużenie okresu spłaty zadłużenia. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę większe koszty zobowiązania z powodu wzrostu kwoty odsetek. Warto rozważyć również dołączenie do kredytu zaufanych osób, które biorą na siebie odpowiedzialność za regulowanie długu. Można również pomyśleć o poręczeniu kredytu przez osoby trzecie, pomoc żyrantów to czasem jedyna szansa na poprawę naszej wiarygodności w oczach banku.

Alternatywą dla braku zdolności kredytowej jest też kredyt pod zastaw nieruchomości, która dla banku staje się gwarancją spłaty zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że ustanowienie hipoteki wiąże się z ryzykiem utraty domu lub mieszkania, jeśli kredyt nie zostanie spłacony. Jeżeli przedmiotem naszych starań jest kredyt w obcej walucie, lepiej pomyśleć o walucie rodzimej, zdolność kredytowa w złotówkach jest zawsze dużo większa.

Co zrobić, aby uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Kredyt bez zdolności kredytowej w banku to czasochłonny i czasem skomplikowany proces, który wymaga przedłożenia dodatkowych dokumentów. Warunki przyznawania pieniędzy w takim przypadku uzależnione są o przyczyny braku zdolności i wymogów, które narzuca instytucja finansowa.

Dlatego jeśli bank odrzucił nasz wniosek, warto porozmawiać o tym z jego pracownikiem lub zasięgnąć porady doradcy finansowego. Jedynie w drodze negocjacji warunków zobowiązania bez zdolności kredytowej możemy liczyć na dodatkowe źródło bankowego finansowania.