Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie najczęściej zaciągane na długie lata. Wybór odpowiedniego banku nie jest prosty, ofert do porównania jest wiele. Warto też mierzyć siły na zamiary i sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową, aby wiedzieć, o jaką kwotę możemy wnioskować. Co jeszcze warto wiedzieć przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny?
- Kredyt hipoteczny – co to jest?
- Jak porównywać kredyty hipoteczne?
- Kredyt hipoteczny – jak banki weryfikują klientów?
Kredyt hipoteczny – co to jest?
Kredyt hipoteczny to rodzaj zobowiązania długoterminowego o charakterze celowym. Oznacza to, że pozyskane środki muszą być przeznaczone na zakup lub remont mieszkania, domu itp. Zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości. Uzyskanie takiego zobowiązania nie jest proste. Banki skrupulatnie weryfikują wnioskodawcę i sprawdzają, czy będzie on w stanie spłacać kredyt. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, na jakie parametry zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert różnych banków. Kredyt hipoteczny jest szeroko opisywany w Internecie, zobacz na kredyt-top.pl, gdzie dowiesz się, jaki rodzaj rat lepiej wybrać, jaki wymagany jest wkład własny itp.
Jak porównywać kredyty hipoteczne?
Kredyty hipoteczne przede wszystkim porównywać warto. Może się okazać, że bank, w którym mamy konto osobiste, wcale nie ma korzystnej oferty i bardziej opłacalne będzie przejście do konkurencji. Podczas analizowania ofert, warto wziąć pod uwagę nie tylko samo oprocentowanie czy prowizję, ale RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę procentową. We wskaźniku tym zawarte są całkowite koszty kredytu, poza częścią kapitałową. Im mniejsze RRSO, tym tańszy kredyt. Sprawdzając oferty banków, warto korzystać z porównywarek kredytów hipotecznych, które podsuną nam produkty finansowe dopasowane do naszych potrzeb.
Kredyt hipoteczny – jak banki weryfikują klientów?
Banki przy kredycie hipotecznym skupiają się głównie na ocenie zdolności kredytowej. Ta wiąże się z przeprowadzeniem analizy ilościowej i jakościowej. Pierwsza technika bierze pod uwagę wysokość dochodów, miesięczne wydatki i obciążenia kredytowe. Druga natomiast koncentruje się na sytuacji życiowo-mieszkaniowej kredytobiorcy. Analizowany jest wiek, stan cywilny, wykształcenie, wykonywany zawód, status mieszkaniowy, liczba osób na utrzymaniu, staż pracy itp. Ponadto banki mają swoje wewnętrzne ustalenia, co należy brać pod uwagę, podczas weryfikowania potencjalnego klienta. Prognozowaną zdolność kredytową można sprawdzić samodzielnie. Wystarczy wpisać podstawowe informacje dotyczące finansów do kalkulatorów zdolności kredytowej i po chwili okaże się, o jaki kredyt możemy wnioskować. Obowiązkiem banku jest również sprawdzenie, czy wnioskodawca nie widnieje z negatywną historią w bazie BIK. W Biurze Informacji Kredytowej przechowywane są bowiem informacje o ewentualnych problemach ze spłatami wcześniejszych lub aktualnych zobowiązań. Jeśli klient jest zadłużony lub nie wywiązywał się z regularnych spłat kredytów czy pożyczek, wówczas bank może odmówić przyznania kredytu hipotecznego. Warto więc zadbać o to, by z wyprzedzeniem budować pozytywną historię kredytową.