Pożyczka hipoteczna często błędnie jest utożsamiana z kredytem hipotecznym na zakup mieszkania czy domu. W praktyce, pożyczka ta działa jednak nieco inaczej i zazwyczaj wybierana jest w zupełnie innych celach, a jej przyznanie odbywa się na innych zasadach. Jakich konkretnie? Na co można wydać pożyczkę hipoteczną?
- Pożyczki hipoteczne – czym są?
- Pożyczka pod hipotekę – na co wydać?
- Jak dostać pożyczkę hipoteczną?
- Gdzie dostać pożyczkę hipoteczną?
- Pożyczka hipoteczna, kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?
Pożyczki hipoteczne – czym są?
Myśląc o pożyczce hipotecznej, z pewnością większość osób wyobraża sobie po prostu inną formę kredytu hipotecznego, która pozwala na łatwiejsze uzyskanie finansowania na zakup domu czy mieszkania. Niestety, ale to tak nie działa, a pożyczkę hipoteczną łączy z kredytem jedynie zabezpieczenie na hipotece nieruchomości, którą już się posiada. Innymi słowy bank udziela nam pieniędzy w wybranej kwocie, mogącej sięgać nawet do 70 – 80% wartości tej nieruchomości i zmniejszając tym sposobem ryzyko. Otrzymane środki możemy z kolei wydać na dowolny cel.
Pożyczka pod hipotekę – na co wydać?
Pożyczki z reguły nie mają określonego celu, tym samym tak naprawdę otrzymane kwoty możemy wydać tak jak tylko chcemy i nie ma konieczności informowania banku o naszych planach. Kwoty te zazwyczaj nie są jednak na tyle duże, by w ten sposób móc sfinansować zakup mieszkania czy budowę domu, jednak z powodzeniem można dokonać remontu, kupić samochód czy cokolwiek innego. Chyba że do upragnionego domu brakuje nam niewiele i kwota pożyczki, nawet niewielka będzie dla nas wystarczająca.
Jak dostać pożyczkę hipoteczną?
Oferta pożyczki hipotecznej to częsta propozycja banków, a także wielu firm pozabankowych. Aby ją otrzymać należy w pierwszej kolejności zanieść wniosek o pożyczkę do wybranego punktu, dodać swoje dane osobowe oraz dokumenty potwierdzające tożsamość. Konieczne będzie także przedstawienie dokumentów związanych z nieruchomością – odpis z księgi wieczystej lub umowa darowizny, a w przypadku domu lub działki gruntowej kopia mapy ewidencyjnej, pozwolenie na użytkowanie, czy aktualny plan zagospodarowania terenu.
Istotne będą także dokumenty weryfikujące naszą zdolność kredytową, jak umowa o pracę, dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też w przypadku emerytów i rencistów dokumenty potwierdzające prawo do takiego świadczenia.
Gdzie dostać pożyczkę hipoteczną?
Ponieważ pożyczka hipoteczna to częsta oferta wielu instytucji finansowych, z łatwością można znaleźć ją w wielu bankach i firmach pożyczkowych. Z racji dość dużego wyboru, najlepszym rozwiązaniem przed podjęciem decyzji powinno się najpierw sprawdzić różne oferty i porównać między sobą. W tym celu doskonale sprawdzają się łatwo dostępne porównywarki pożyczek hipotecznych. Pozwoli to na sprawdzenie dostępnych oferta i znalezienie najkorzystniejszego dla nas rozwiązania.
Pożyczka hipoteczna, kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy?
Wybór formy finansowania będzie zależał przede wszystkim od tego na jaki cel chcemy wykorzystać pieniądze. Jeżeli planujemy zakupić mieszkanie czy dom, najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście kredyt hipoteczny czy mieszkaniowy, który przeznaczony jest właśnie na takie zakupy. Potrzebny jest do niego wkład własny, ale można uzyskać znacznie większe kwoty niż w przypadku pożyczki.
Jeżeli chodzi o pożyczkę hipoteczną, udzielana jest ona na podstawie hipoteki od już posiadanej nieruchomości i wysokość środków będzie zależała od jej wartości. Można ją wydać na dowolny cel, nie ma konieczności wkładu własnego, może być udzielana nawet na 25 lat, a oprocentowanie jest niższe niż przy kredycie gotówkowym, ale nieco wyższe niż przy kredycie hipotecznym.
Kredyt gotówkowy też może być wydany na dowolny cel, jednak wysokość otrzymanej kwoty będzie zależała głównie od naszej zdolności kredytowej. Oprocentowanie jest też nieco wyższe niż w przypadku pożyczki hipotecznej, jednak nie jest wymagane żadne dodatkowe zabezpieczenie, a okres kredytowania jest krótszy i wynosi mniej więcej do 12 lat.
Trzeba też wziąć pod uwagę inne możliwości. Gdy zdecydujemy się, by wziąć pożyczkę hipoteczną w firmie pozabankowej, możemy mieć łatwiej, trzeba się jednak liczyć z większym ryzykiem, a także możliwie większymi kosztami, wyższym RRSO oraz krótszym okresem kredytowania, co nie zawsze będzie dla nas korzystne. Zanim wybierzemy konkretną ofertę najpierw powinniśmy wszystko dokładnie obliczyć.