Informacje » Ty też możesz wygrać na kryzysie - cz. III
Ty też możesz wygrać na kryzysie - cz. III
Co najważniejsze w tej analizie to fakt, że od 1932 roku nie możemy mówić o wyjściu z kryzysu. Depresja gospodarcza się poszerzała i szalało bezrobocie. Wynika to bardzo ważnej zasady a mianowicie, że giełdy „dyskontują przyszłość”. Sytuacja na giełdzie znacznie wyprzedza ruchy w gospodarce realnej. Można to bardzo łatwo odnieść do obecnej sytuacji w Polsce, wskaźniki gospodarcze do maja tego roku ciągle się poprawiały, a spadki na giełdzie trwały w najlepsze. Z każdym następnym miesiącem trwania bessy znacząco rośnie prawdopodobieństwa jej końca.
Nasuwa się pytanie, czy może być w dzisiejszych czasach gorzej niż w czasie wielkiego kryzysu. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie będzie. Podstawową różnicą to działania rządów i banków centralnych wobec kryzysów. Skoordynowane działania władz na całym świecie pozwolą uniknąć głębokiej recesji lub znacznie zmniejszą jej rozmiar i okres trwania. Współczesne gospodarki są znacznie bardziej rozwinięte i elastyczne. Ciężko również sobie wyobrazić wojnę na podobną skalę jak w latach 1939-1945.
NA kryzysie można wygrać kupując akcje. Trzeba wyłączyć swoje emocje i włączyć cierpliwość. Jest bardzo wiele tanich i dobrych spółek na GPW. Wcale nie trzeba czytać bilansów tych firm żeby je znaleźć. Większość domów maklerskich oraz tematycznych forów może dostarczyć bardzo ciekawych informacji. Można zadzwonić albo pójść do swojego domu maklerskiego, w końcu przytaczając klasyka Kononowicza „od tego oni są, są oni od tego” ;)
Wejście w obecnej sytuacji na GPW ma wiele niepodważalnych zalet. Po pierwsze kupując akcje w tym okresie pozbędziemy się stresu. Ponieważ inwestując w hossie zawsze się można zastanawiać czy nie było za drogo.
Bardzo dobra alternatywą dla akcji są fundusze akcyjne. Po pierwsze zajmą się tym Ci, którzy się na tym znają i nie będziemy musieli poświęcać czasu na naszą inwestycję. Z kolei przewagą czystych akcji jest to, że możemy się spodziewać większych stóp zwrotu i mamy niższe koszty.
Tak, więc jeśli masz możliwość zainwestowania nawet niewielkiej kwoty na GPW polecam takie rozwiązanie. Niech każdy będzie Warrenem Bufetem na miarę swoich możliwości.
PS A jak to wszystko ma się do kredytów hipotecznych? Być może jest to doskonała okazja, żeby zacząć zbierać na wkład własny w mieszkanie!
Finansierra.pl
Porównywarka kredytów gotówkowych
Porównywarka kredytów mieszkaniowych
Porównywarka kont osobistych
O serwisie
Zadaj pytanie doradcy
Bezpieczeństwo
PRAWA AUTORSKIE
USD 3,1599 -0,24%
EUR 4,1825 -0,11%
CHF 3,4809 -0,09%
GBP 5,1171 +0,43%
Informacje
Aktualności
Puls rynku (424)
Nieruchomości (9)
Analizy
Wybór waluty kredytu (35)
Jak wybrać najlepszą ofertę banku (21)
Rata równa czy malejąca? (2)
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości (4)
Opracowania
Zdolność kredytowa (10)
Zbieramy dokumenty do kredytu hipotecznego (7)
Przewalutowanie kredytu hipotecznego (8)
Ubezpieczenia w kredycie hipotecznym (18)
Definicje (21)
Przepisy prawne odnośnie kredytów hipotecznych (6)
Inwestycje
Główne pojęcia rynku kapitałowego (1)
Giełda Papierów Wartościowych (18)
Historia giełd polskich (2)
Zasady panujące na GPW (2)
Instytucje organizujące rynek kapitałowy (4)
Instrumenty i papiery wartościowe notowane na GPW (2)
Giełdy zagraniczne (22)
Rynek walutowy - Forex (4)
Fundusze Inwestycyjne (49)
Bezpieczne inwestowanie (43)
Finanse
Kredyty (55)
Lokaty (12)
Kredyty hipoteczne (177)
Giełda (17)
Waluty (6)
Kredyty gotówkowe (14)
BIK (4)
Karty kredytowe (13)
Doradcy finansowi (19)
Produkty strukturyzowane (4)
Lokaty strukturyzowane (11)
Ubezpieczenia (4)
Banki
Rankingi banków (10)
AEGON (6)
Alior Bank (8)
Allianz (4)
Bank Pocztowy (13)
BGŻ (16)
Bank BPH (9)
BOŚ (18)
BZ WBK (25)
Citi Handlowy (5)
Deutsche Bank (34)
DnB Nord (21)
Dom Bank (5)
Eurobank (13)
GE Money Bank (3)
GETIN Bank (11)
ING Bank Śląski (23)
Kredyt Bank (16)
Link 4 (1)
Lukas Bank (23)
mBank (20)
Meritum Bank (7)
Millennium (42)
MultiBank (9)
Noble Bank (3)
Nordea (27)
Paribas Fortis (5)
PKO BP (7)
Polbank (39)
Toyota Bank Polska (1)
Inne
Partnerzy

Oferta